Góra Ślęża
Balanga

Jednodniowa wycieczka na górę Ślężę

Interesującym pomysłem dla wszystkich mieszkańców Wrocławia i okolic, którzy nie wiedzą jeszcze co zrobić ze swoim weekendem może być zorganizowanie jednodniowej wycieczki na górę Ślężę, która znajduje się obok miejscowości Sobótka – około godzinę jazdy z Wrocławia. Jest to najwyższy szczyt Przedgórza Sudeckiego, który zdecydowanie wyróżnia się na horyzoncie. Ze względu na swoją stosunkowo małą wysokość – nieco ponad 700 m n.p.m., jest doskonałym celem na jednodniowy wypad z rodziną czy przyjaciółmi, tak żeby zdążyć jeszcze wrócić przed zachodem słońca.

Wystarczy spakować mały plecak z butelką wody i odrobiną prowiantu i wsiąść w samochód lub autobus. Na Ślężę jest kilka możliwych podejść, możemy więc wybrać mniej lub bardziej strome, w zależności od potrzeb i umiejętności. Trasa na Ślężę nie jest trudna, przede wszystkim dlatego, że jest naprawdę krótka – wejście na szczyt przy nieśpiesznym tempie zajmuje około dwóch do trzech godzin. Jeżeli wyruszymy rano nie trzeba się wcale śpieszyć. Szlak biegnie przez las, którym porośnięte jest zbocze góry. Po drodze znajdziemy także miejsca postojowe, gdzie wygodnie urządzić jest sobie przerwę na drugie śniadanie. Nie warto jednak przepełniać swoich żołądków, gdyż na samym szczycie znajduje się schronisko z restauracją. Tam możemy zjeść coś ciepłego, napić się herbaty, gorącej czekolady, albo spróbować lokalnego piwa Piwo Sobótka Górka, warzonego w browarze w leżącej u stóp Ślęzy Sobótce. Etykietę tego piwa zdobi wizerunek posągu niedźwiedzia, który jest charakterystycznym symbolem tego miejsca. Na szczycie Ślęzy znajduje się bowiem owiany tajemnicą i legendami kamienny posąg, który łączony jest z pradawnym kultami, których ośrodkiem była właśnie ta góra. Oprócz fascynującego niedźwiedzia na szczycie Ślęży możemy także zobaczyć zabytkowy kościół, z którego możemy wejść na wieżę widokową. Warto pokonać te kilkadziesiąt stopni więcej pomimo zmęczenia, gdyż panorama rozciągająca się z tej wieży widokowej jest jeszcze piękniejsza niż ta, którą możemy podziwiać ze szczytu.

Jeżeli więc lubisz aktywny wypoczynek, wycieczka na Ślężę to pomysł, który z pewnością warto rozważyć. Zamiast siedzieć w weekend w domu, zrób dwie kanapki, zabierz bliskich i wyrusz na małą przygodę. Po takim wypadzie, choć wspinanie się na górskie szczyty bywa męczące, może okazać się, że będziesz bardziej wypoczęty niż po spędzeniu weekendu przed ekranem komputera. Napełni cię to świeżą, pozytywną energią do życia.

Dodaj komentarz