kołdra
Balanga

Kołdra puchowa, wełniana, poliestrowa – jakie wypełnienie kołdry wybrać?

Odpowiednia kołdra, wraz z poduszką i materacem, odgrywa ważną rolę w wypoczęciu w nocy oraz obudzeniu się rano świeżym i wyspanym. Kołdra oraz jej wypełnienie powinna być dopasowana do warunków atmosferycznych w danym miejscu, temperatury w mieszkaniu, a także wszelkiego rodzaju alergii osoby, która będzie się nią okrywać. Na rynku dostępne są różne rodzaje kołder, w różnych rozmiarach i kolorach, co jednak najistotniejsze to materiał, który znajduje się w środku, czyli m.in. puch, wełna, włókna poliestrowe. Różnią się one wagą, utrzymywaniem ciepła, a także ceną.
Kołdra puchowa jest jedną z najdroższych opcji, z wypełnieniem z puchu gęsiego lub kaczego. Z tych dwóch, gęsie uznawane jest za lepsze od kaczego, ponieważ jest bardziej wytrzymałe, co znajduje odzwierciedlenie w cenie. Zgodnie z nazwą, puchowe kołdry wypełnione są jedną z części całego pióra, czyli puchem. Dzięki temu ten rodzaj kołdry jest bardzo lekki. Dodatkowo dobrze utrzymuje ciepło, dlatego nadaje się na nakrycie w zimę. Może być stosowana także w lato, jeśli ilość użytego puchu w kołdrze nie jest zbyt duża. Jeśli materiał poszwy jest naturalny, kołdra puchowa powinna zapewniać wentylację. Do kołdry puchowej bardzo podobna jest kołdra z pierzem. W tej drugiej do wypełnienia używane jest całe pióro, tutaj także wykorzystuje się pióra gęsi i kaczek. Przez to też kołdra jest cięższa od puchowej. Brak konieczności oddzielania puchu od pierza skutkuje także niższą ceną tej opcji. Pierze nie zapewnia jednak dobrej izolacji cieplnej, dlatego na surową zimę nie jest polecane. Chociaż te kołdry nie sprzyjają powstawaniu roztoczy, mogą powodować uczulenia.
Kolejny rodzaj wypełnienia kołdry to wełna. Kołdry wełniane posiadają wiele pozytywnych właściwości. Choć nie należą do najtańszych, sprawdzą się przez cały rok, szczególnie jeśli lata nie są bardzo gorące. Włosie zmienia swoją strukturę wraz z temperaturą – przy niskich temperaturach staje się bardziej zbite i lepiej zatrzymuje ciepło. Oprócz tego wełna jest polecana dla alergików – nie rozwijają się w niej roztocza, jest to rodzaj kołdry dobry np. dla dzieci. Najlepszym rodzajem kołder wełnianych są te, które w składzie posiadają 100% wełny, bez domieszek włókna poliestrowego.
Ostatnie wypełnienie o które krótko opiszę jest włókno poliestrowe. Jest to najtańszy rodzaj kołdry, choć może się zdarzyć, że jego cena rośnie np. przy włóknach poliestrowych silikonowych. Podstawowy wariant kołdry poliestrowej jest jednak najszerzej dostępny i przystępny cenowo. Te kołdry są lekkie i dobrze sprawdzają się w ciepłe pory roku oraz w pomieszczeniach z ogrzewaniem w zimne. Zaletą tych kołder jest prostota w czyszczeniu – większość można bezpiecznie prać w pralce nawet w bardzo wysokich temperaturach

Dodaj komentarz