Beskid
Balanga

Odpocznij od zgiełku w Beskidzie Niskim

Miłośnicy dzikiej natury, niezdominowanej jeszcze przez panoszącą się coraz szerzej cywilizację, stają w dzisiejszych czasach przed nie lada wyzwaniem, chcąc wybrać się na wycieczkę. Trudno jest znaleźć miejsce, w którym można na kilka dni zanurzyć się w przyrodzie i oderwać od codzienności, od wszędobylskich reklam i komercji. Na szczęście są jeszcze w Polsce miejsca, w których wciąż możemy znaleźć piękną, nieokiełznaną naturę i nacieszyć oczy jej bogactwem. Jednym z takich miejsc jest Beskid Niski – pasmo górskie w Karpatach, w które warto się udać na niezapomnianą wycieczkę.

Spacerowanie po Beskidzie Niskim może być niezwykłym przeżyciem, nie jest to bowiem popularne wśród turystów miejsce. Zdarza się, że wędruje się cały dzień i nie napotyka nikogo na górskim szlaku. Dzięki temu możemy oderwać się od zgiełku, który towarzyszy nam wszędzie indziej, przenieść naszą uwagę na naturę i odetchnąć głęboko, wdychając zapach lasu. Znajdziemy tam wiele różnorodnych szlaków, dzięki czemu możemy dopasować naszą wycieczkę do tego, co lubimy najbardziej. Dla miłośników górskich wspinaczek można polecić strome podejścia, przy których można naprawdę się zmęczyć, takie jak Kozie Żebro czy Lackowa. Mało jest tak satysfakcjonujących doznań, jak postawienie stopy na górskim szczycie, po pełnych wysiłku zmaganiach podczas drogi. Co prawda ze względu na to, że góry w Beskidzie Niskim, jak sama nazwa zresztą wskazuje, nie należą do najwyższych, nie z każdego szczytu zobaczymy górską panoramę. Za to na niektórych z nich możemy znaleźć stare cmentarze wojenne, które upamiętniają poległych w tamtych regionach żołnierzy. Cmentarze te wyróżniają się ciekawą architektoniką oraz położeniem. Oprócz tego Beskid Niski jest też pełen drewnianych cerkwi i kościołów, które są pozostałościami po bogatej kulturze łemkowskiej. Region ten jest także pełen innych śladów po tej kulturze, jak np. charakterystycznych chat, które wciąż stoją gdzieniegdzie przy drodze. Czasami można poczuć się tam wręcz jak gdyby czas się zatrzymał, zwłaszcza, że w większości tamtejszych wsi ciężko znaleźć nawet sklep!

Jeżeli jesteś więc zmęczony hałaśliwą codziennością w mieście, bieganiem w pośpiechu zatłoczonymi ulicami w mieście, wdychaniem smogu i przytłaczającą szarością betonu i chciałbyś wyrwać się z tej matni, Beskid Niski jest miejscem dla ciebie idealnym. Ta polska dżungla zachwyca swoją niestłumioną dzikością i wolnością, w której aż przyjemnie byłoby się zgubić.

Dodaj komentarz