śmieci
Balanga

Sortowanie śmieci – naucz tego swoje dzieci

W twoim domu stoją cztery osobne pojemniki na śmieci – jeden na odpady zmieszane, drugi na plastiki, a trzeci na papier, a czwarty na szkło. Obok wywieszona jest szczegółowa rozpiska dotycząca tego, co gdzie powinno lądować. Mimo to jednak wszystkie śmieci i tak lądują gdzie popadnie, i zamiast czterech różnych koszy na śmieci ostatecznie i tak wszystko ląduje w odpadach zmieszanych?
Nie jest łatwo wyrobić sobie nawyk sortowania śmieci, zwłaszcza, gdy w krew zdążyło wejść już nam wyrzucanie ich tam, gdzie jest najwygodniej. Zwłaszcza trudno wyrobić ten nawyk u dzieci, bo nie zastanawiają one się nad tym w takim stopniu jak dorośli i zniecierpliwione są raczej skłonne wyrzucić coś szybko gdzie najwygodniej. Komu chciałoby się czytać szczegółowo rozpiskę i zastanawiać się, gdzie wyrzucić puszkę po rybie, skoro co prawda jest wykonana z tworzywa sztucznego, ale jest też tłusta od ryby, a tłustych rzeczy przecież nie wolno tam wyrzucać. Prawdopodobnie wypadałoby ją opłukać pod wodą, ale komu się chcę. Niestety tak to już jest, że śmieci chcemy pozbywać się jak najszybciej, a nie ślęczeć nad koszem i oglądać je z każdej strony, zanim będziemy mogli wreszcie się ich pozbyć.
Sortowanie śmieci ma jednak ogromne znaczenie i jeśli nam dorosłym uda się je zrozumieć i zaszczepić u swoich dzieci, które potem zaszczepią je u swoich dzieci i tak dalej, być może za kilka pokoleń przyniesie to wielką korzyść dla naszej planety. Sytuacja aktualnie nie wygląda najlepiej, nasza planeta jest zanieczyszczona w wielkim stopniu. Jeżeli nie zrobimy nic, by naprawić tę sytuację, za kilkadziesiąt lat z trudem będziemy mogli nadal na niej mieszkać. Po latach radosnej eksploatacji powoli kończą się też surowce, które możemy pozyskiwać i z których możemy wytwarzać niezbędne nam do życia dobra. Dzięki sortowaniu śmieci możemy ułatwić proces recyklingu, który pozwala nam na wtórne użycie już raz wykorzystanych surowców. Wyobraźmy sobie świat, w którym śmieci ze szczegółowo i dokładnie posortowanych pojemników trafiają sprawnie do recyklingu. Wielkie sortownie nie muszą już wykonywać aż tak złożonej pracy, która też przecież wymaga zużycia energii. Ta nieprzyjemna sytuacja naszej planety wynika często niestety z tego, że nam się po prostu nie chce. Nie chce nam się pomyśleć, zanim coś wyrzucimy. Jednak musimy sobie uświadomić, że dla dobra przyszłości, naszych dzieci oraz ich dzieci, musimy nauczyć się myśleć co robimy jeszcze bardziej intensywnie.

Dodaj komentarz