zdrowie
Balanga

Ucz się stylu zdrowego życia od Włochów

Czy wiedziałeś, że Włochy są jednym z krajów, które cieszą się najniższym współczynnikiem osób chorych na depresję? Jest to fenomen we współczesnym świecie, w którym coraz więcej osób jest diagnozowanych z tą ciężką i trudną do wyleczenia chorobą. Warto przyjrzeć się więc temu, co sprawia, że Włosi aż tak dobrze wypadają w kwestii zdrowia psychicznego. Być może będziemy mogli zainspirować się ich przykładem i nauczyć czegoś, co sprawi, że nasz poziom życia i samopoczucia ulegnie znaczącej poprawie. Otóż zaczynajmy – oto cztery czynniki, które sprawiają, że Włosi to jeden z najszczęśliwszych narodów świata.

            Po pierwsze: klimat. To prawdopodobnie wcale nas nie dziwi, bowiem klimat śródziemnomorski kojarzy nam się z rajem. Nie bez powodu na wczasy wybieramy się często właśnie tam, gdzie rosną palmy, niebo jest czyste, słońce przyjemnie dogrzewa w towarzystwie delikatnego,wiatru, a woda jest letnia i przezroczysta. Ten element ciężko przenieść na nasz środkowoeuropejski klimat, który kojarzy się raczej z szaro-burym niebem i błotem. Jednak możemy nauczyć się wykorzystywać nasz klimat najlepiej jak umiemy, wiedząc, jak zbawienny wpływ ma słońce i dobra pogoda na człowieka. Tak więc w wiosnę i lato spędzajmy jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu.

            Po drugie: kuchnia. Kuchnia śródziemnomorska jest uwielbiana na całym świecie. Jest prosta w przygotowaniu, pyszna i lekka (z pewnymi wyjątkami). W dodatku użycie świeżych składników, warzyw i owoców, które dojrzewają w klimacie śródziemnomorskim i tamtejszym słońcu sprawia, że jest ona bogata w witaminy i składniki odżywcze. Do tego dochodzi włoska kultura jedzenia – posiłki traktuje się tam naprawdę poważnie i przygotowuje się je samodzielnie. Fast food i byle jakie składniki nie wchodzą w grę. Wprowadźmy do swojej kuchni elementy kuchni włoskiej. Może dieta śródziemnomorska nie sprawdzi się w naszym klimacie, ale nauczmy się chociaż podejścia do jedzenia. Gotujmy z sercem, smacznie i samodzielnie!

            Po trzecie: służba zdrowia. Włosi mają opiekę medyczną na bardzo dobrym poziomie. Wiadomo, że na to jak wygląda ona w naszym kraju nie możemy sami wpłynąć. Jednak możemy nauczyć się tego, aby korzystać z opieki medycznej i dbać o swoje zdrowie regularnie, póki jeszcze nie jest za późno.

            I po czwarte: życie społeczne. Włosi spędzają mnóstwo czasu z innymi ludźmi, a najważniejszą wartością jest dla nich rodzina. Nic nie jest bowiem tak niezdrowe na dłuższą metę jak życie w samotności.

Dodaj komentarz