Widok Wrocław
Balanga

Wycieczka po wieżach widokowych Wrocławia

Jeżeli jesteś mieszkańcem Wrocławia to prawdopodobnie najczęściej oglądasz go z perspektywy chodnika. Wokół ciebie gęsta zabudowa, a wszystkie problemy wydają się duże. Dla nabrania świeższej perspektywy warto rozważyć niestandardową wycieczkę po mieście, która może dodać nam otuchy i zainspirować do spojrzenia świeżym okiem zarówno na miasto, jak i na nas samych. Jest to wycieczka po wieżach widokowych Wrocławia.

Naszą podroż zaczynami przy placu Uniwersyteckim, gdzie w głównym gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego możemy znaleźć schody, które zaprowadzą nas na taras Wieży Matematycznej. W towarzystwie posągów przedstawiających nauki możemy podziwiać widok na najbliższą okolicę, a przy okazji dowiedzieć się czegoś ciekawego o historii uniwersytetu, gdyż w drodze na wieżę znajdziemy wystawy dotyczące historii nauki. Kolejnym punktem będzie jedna z dwóch wież wrocławskiej Katedry św. Jana Chrzciciela znajdującej się na Ostrowie Tumskim. Na górę zabierze nas wyjątkowo winda, oszczędzimy więc sobie odrobinę trudu. Ze szczytu tej wieży ujrzymy widok na zabytkowy Ostrów Tumski, wraz z jego ogrodami i brukowanymi uliczkami. Z tego punktu poruszający się w dole ludzie stają się coraz mniejsi. Już tutaj możemy wyobrazić sobie, że to my jesteśmy jedną z tych postaci spieszących się do swoich spraw.

Udamy się jednak teraz na dwie kolejne wspinaczki, by jeszcze bardziej zwiększyć perspektywę. Pierwszym z nich będzie Katedra św. Marii Magdaleny z Mostkiem Czarownic (zwanym także Mostkiem Pokutnic), znajdująca się przy ulicy Szewskiej. Jest to mały łącznik znajdujący się pomiędzy dwiema wieżami tej katedry i wspinając się po schodach w jednej z nich możemy dostać się na ten mostek by zerknąć na wrocławski rynek z lotu ptaka. Z tego miejsca rozciąga się też widok na dachy Wrocławia, możemy dostrzec wieże kościołów, a także sięgnąć wzrokiem na odległość kilku kilometrów. Będąc już w Rynku warto przejść się jeszcze do Kościoła Garnizonowego przy ulicy św. Elżbiety, którego wieża ma aż niemal 91,5 metra. Prowadzą na nią kręte, kamienne schody, jednak dla panoramy miasta, którą możemy z niego zobaczyć, zdecydowanie warto się przemęczyć. A na sam koniec tej niecodziennej wycieczki warto udać się na południe do wieżowca Sky Tower i wjechać windą na taras widokowy znajdujący się na wysokości prawie 200 m. Widok z tak odmiennej perspektywy może zainspiruje nas do tego, by od czasu do czasu spojrzeć na swoją codzienność z większym dystansem.

Dodaj komentarz