tramwaj
Balanga

Żyj ekologicznie – zmień samochód na tramwaj

Dojeżdżasz codziennie samochodem do pracy w mieście? Prawdopodobnie cenisz sobie komfort i praktyczność jazdy samochodem zamiast używania do tego komunikacji miejskiej. Wiadomo, wsiadasz pod domem, wysiadasz pod pracą. Nie musisz stać na przystanku w tłumie ludzi, czekać na autobus czy tramwaj nie wiadomo jak długo, a potem cisnąć się w środku transportu publicznego, najczęściej na stojąco, w tłumie ludzi o ponurych twarzach. Zamiast tego możesz rozsiąść się wygodnie, włączyć ulubione radio czy płytę, i w klimatyzowanym wnętrzu jakoś dotoczyć się do tej pracy. Nawet korki wydają się niczym strasznym w porównaniu z tymi okropnymi, przeładowanymi autobusami.
Twój wybór jest oczywiście zrozumiały z punktu widzenia jednostki. Jednak czy próbowałeś kiedyś patrzeć na sytuację szerzej i zastanowić się nad tym, że twój codzienny wybór może mieć ogromny wpływ na planetę? Żyjemy w czasach, w których negatywny wpływ ludzi na planetę stał się nie do podważenia. Produkujemy zdecydowanie więcej odpadów i zanieczyszczeń niż to koniecznie, większość z nich po prostu dlatego, że się nie zastanawiamy nad tym, co robimy i jakie ma to konsekwencje. Jednym z takich wyborów jest codzienne wybieranie samochodu zamiast komunikacji zbiorowej. Spaliny, które produkują samochody przedostają się w ogromnych ilościach do atmosfery tworząc smog, który jest toksyczny dla mieszkańców miast. Pomyśl jak wiele kierowców dokonuje codziennie takiego samego wyboru jak ty i zamiast wsiąść do tramwaju, który tak czy siak przyjedzie, wsiadają do auta. W dodatku im więcej kierowców tak postąpi, tym większe tworzą się korki i potęguje się poziom zanieczyszczenia produkowany przez samochody, gdyż stojące w korku pojazdy produkują więcej spalin i koncentrują się one bardziej w danym miejscu.
Jeżeli chcesz żyć bardziej ekologicznie, pomyśl o tym, czy masz możliwość zamiany samochodu na tramwaj. Może ci się to wydawać nic nie znaczące, jeśli ty to zmienisz, bo przecież setki kierowców dalej będzie postępować tak samo. Twoje zrezygnowanie z samochodu nie zmieni więc tragicznej sytuacji, w której znajduje się nasza planeta. Jednak to wcale nieprawda, że twoja decyzja nie będzie miała żadnego znaczenia. Przede wszystkim dasz dobry przykład, a to jest rzecz, która ma największe znaczenie w dzisiejszym świecie. Swoim wyborem możesz mieć wpływ na osoby wokół ciebie. Zainspirujesz je do ekologicznego działania, a one zainspirują kolejne osoby i sytuacja poprawi się.

Dodaj komentarz