tani transport
Informacje

Sharing środków transportu

„Sharing” z języka angielskiego oznacza „dzielenie się”, a zatem sharing środków transportu znaczyłby wspólne używanie lub udostępnianie środków transportu z innymi ludźmi. Obecnie jest to coraz bardziej popularna forma poruszania się zarówno po mieście, jak po Polsce i świecie. Sharing usprawnia komunikację i jest bardzo wygodny.
Niżej kilka przykładów środków transportu w systemie sharingu. Jednym z nich jest udostępnianie innym pasażerom miejsc w samochodzie podczas jazdy. Pasażerowie w takiej sytuacji zbierają wspólnie pieniądze na paliwo, dzięki czemu kierowca jest mniej obciążony finansowo. Taka jazda jest zazwyczaj bardziej komfortowa oraz szybsza niż w pociągu czy autokarze. Jest także tańsza niż podróż samolotem. Sharing samochodu można zrealizować ogłaszając się wśród swoich znajomych lub na grupach w mediach społecznościowych, poszukując dodatkowych pasażerów podróży. Istnieją również strony i aplikacje do ogłaszania chęci udostępnienia auta np. BlaBla Car. Dzięki takiej formie przemieszczania się można także zawrzeć ciekawe nowe znajomości i przyjaźnie.
Innym przykładem sharingu są miejskie wypożyczalnie rowerów i hulajnóg. W dużych miastach pojawiają się coraz częściej i w większym nakładzie rowery i hulajnogi elektryczne, których aby używać należy zarejestrować się na stronie internetowej oraz pobrać aplikację na smartfon. W mieście rozmieszczone są stacje na rowery, gdzie można je oddać lub wypożyczyć, a także stacje, z których opłaca się wyjeżdżony rowerem czas. Hulajnogi elektryczne zazwyczaj nie posiadają konkretnie ulokowanych stacji. Można je zostawiać na boku ulicy czy pod budynkiem i zakończyć wypożyczenie poprzez aplikację.
Sharing niesie ze sobą mimo wszystko pewne wady i niebezpieczeństwa. W przypadku udostępniania samochodu pojawia się wątpliwość, czy zapraszając do auta nieznajomych nie trafimy na kogoś o złych zamiarach. Jest to oczywiście ryzyko, dlatego warto porozmawiać przed podróżą z potencjalnymi pasażerami naszego samochodu. Jest to opcja dla osób otwartych i odważnych. Jeśli chodzi o sharing rowerów to problemem może być znalezienie stacji rowerowej w pobliżu naszej destynacji lub mieszkania. Nie jest to jednak duży kłopot po rzetelnym zapoznaniu się z mapą ich rozmieszczenia. Hulajnogi elektryczne za to rodzą niebezpieczeństwo nie tyle dla podróżujących nimi, co dla osób, które poruszają się po chodniku i muszą unikać pędzących hulajnóg na swej drodze. Także osoby niewidome mają problem z dostosowaniem się do panującej mody, ponieważ hulajnogi często zostawiane są na środku drogi dla pieszych, lezą przewrócone pod budynkami itd., co znacznie utrudnia im przemieszczanie się po mieście. Zaleca się zatem ostrożność przy poruszaniu się taką hulajnogą elektryczną oraz parkowanie jej w miejscach, które nie przysporzą problemów pieszym niewidomym i tym widzącym.

Dodaj komentarz