Strona internetowa
IT

Budowa własnej strony – czy można samodzielnie?

Zbudowanie własnej strony WWW wydaje się zadaniem niezwykle trudnym. Jednocześnie zewsząd atakowani jesteśmy informacjami, jakoby była to czynność prosta, z którą poradzi sobie praktycznie każdy. Jak jest naprawdę? Jak zwykle prawda leży gdzieś po środku.

            W tym przypadku również prawda leży pośrodku. Jeżeli bowiem mamy zamiar stworzyć prostą stronę internetową, na przykład na potrzeby domowego bloga, zwykle nie będziemy mieli problemu z jej wykonaniem samodzielnie. Schody zaczynają się w momencie, w którym potrzebujemy wykonać pewne bardziej skomplikowane zadania. Im więcej skomplikowanych aplikacji, wtyczek, dodatków, tym trudniej będzie nam wdrożyć projekt samodzielnie. Dość sporym problemem może okazać się wykonaniu szaty graficznej strony internetowej. W tym przypadku przychodzą nam oczywiście z pomocą darmowe szablony i wzory, ale w niektórych sytuacjach będą one niewystarczające. Po ile wgranie szablonu dla strony internetowej zwykle nie będzie stanowiło problemu dla osoby średnio posługującej się technologiami informatycznymi, o tyle projektowanie własnego szablonu może okazać się gigantyczną udręką i problemem nie do przejścia. Prócz kwestii wizualnych należy pamiętać również o tym, aby strona była odpowiednio dostosowana do nowoczesnych technologii. To właśnie ten aspekt będzie najtrudniejszy i paradoksalnie właśnie z tego powodu większość osobowości jednak to zostawić tą pracę specjalistom. O ile bowiem coś dobrze wygląda na naszym komputerze, o tyle bardzo często będzie się źle prezentowało na innych urządzeniach, w innych przeglądarkach. Rzecz jasna mu życie szablonu strony internetowej w dużym stopniu minimalizuje ten problem, ale zwykle nie eliminuje go całkiem.

To właśnie poziom skomplikowania projektu ostatecznie decyduje o tym, czy będziemy w stanie wykonać samodzielnie stronę internetową, czy też będziemy musieli zlecić to specjaliście. Z prostymi projektami raczej poradzimy sobie samemu, ale w przypadku, gdy coś zacznie nam sprawiać gigantyczne trudności, lepiej od razu oddać sprawy w ręce fachowca. Niemniej polecamy próbowanie wykonywania przynajmniej części zadań samodzielnie tym osobom, które uwielbiają się uczyć i ciągle zdobywać nowe umiejętności. Takie próbowanie wykonania chociażby domowego bkoga samodzielnie dla wielu osób jest po prostu gigantyczną frajdą, która staje się czasami wręcz hobby. Czasami nawet takie proste na pozór hobby przeradza się w pasję na całe życie i okazuje się sposobem na zarobek.

Dodaj komentarz