drukarka 3D
IT

Technologia druku 3d – czy warto?

Zacznijmy od tego czym jest druk 3D. Możemy go określić jako jedną z najnowocześniejszych technologii tego wieku, która z roku na roku zyskuje coraz większą popularność. Pozwala nam ona na tworzenie różnego rodzaju trójwymiarowych przedmiotów z wielką dokładnością poprzez nakładanie na siebie warstwy materiału. Pierwszą osoba, która opracowała metodę druku przestrzennego był Chuck Hull. Dokonał tego osiągnięcia w 1984 roku. Technologia, którą zapoczątkował Hull bardzo szybko się rozwinęła. W dzisiejszych czasach dysponujemy sprzętem, który pozwala nam na wykonywanie wielu różnych przedmiotów za pomocą drukarek przestrzennych. Każdy z tych przedmiotów jest wykonany z wielką precyzją i charakteryzuje się wysoką wytrzymałością. Jest to jeden z lepszych sposób na wytworzenie bardzo drobnych elementów takich jak na przykład pionki do gier, a także przedmiotów większych takich jak części do samochodów.
Do najpopularniejszych rodzajów druku możemy zaliczyć: FDM, MJP, CJP, SLS oraz DMLS. Każdy z tych rodzajów różni się metodą wykonywania druku przestrzennego, barwą, a także materiałem używanym do tworzenie przedmiotów.
Druk 3D, czyli tworzenie trójwymiarowych przedmiotów masz szeroki zakres zastosowań. Najczęściej wykorzystywany jest w przemyśle. Wytwarzane są dzięki niemu obiekty takie jak części do maszyn i urządzeń, narzędzia do kontroli jakości, obudowy, uchwyty, narzędzia montażowe, które później trafiają do przemysłu samochodowego oraz lotniczego. W medycynie też znajduje on zastosowanie. Można go wykorzystać na przykład jako zastępstwo dla niektórych struktur takich jak kości, ale również do wytworzenia protez, aparatów na zęby oraz drobnego sprzętu. Używany jest głównie w chirurgii, stomatologii oraz protetyce.
Druk przestrzenny znajduje również zastosowanie w architekturze. Tworzone są dzięki niemu makiety projektów, które odzwierciedlają rzeczywisty wygląd budynków. Sprawdza się ona idealnie w produkcji zabawek, drobnych elementów do gier planszowych, foremek do ciasta, pamiątek oraz magnesów na lodówkę.
Jak widać druk 3D ma bardzo szeroki zakres zastosowań, dzięki temu ułatwia życie oraz funkcjonowanie wielu osobom. Pozwala on wielu dziedziną przemysłu na lepszy i znacznie szybszy rozwój. Druk przestrzenny umożliwia wytwarzanie pojedynczych elementów w przystępnej cenie oraz nie wymaga zaangażowanie ogromnych linii produkcyjnych, gdyż wszystko wykonują małe i zgrabne drukarki przestrzenne. Dlatego warto korzystać z wciąż rozwijającej się technologii druk 3D.

Dodaj komentarz